Při vypuknutí požáru je vždy nejdůležitější zachránit lidské životy, proto obzvlášť záleží na tom, aby se lidé dostali z hořící budovy co nejdříve. Čas, který na to budou mít, vždy závisí na materiálech použitých při stavbě budovy a na jejich požární odolnosti.
Požární odolnost stavební konstrukce je schopnost konstrukce po určitou dobu odolávat požáru, aniž by došlo k porušení její funkce – ztrátě nosnosti, stability, celistvosti nebo k překročení teploty nad 150 °C na povrchu odvráceném od ohně. Značí se v minutách 15, 30, 45, 60, 90, 120 a 180. Ověřování se pak provádí pomocí výpočtu nebo na základě zkoušky podle dané normy.
Samotné značení požární odolnosti by vám nejspíše mnoho neřeklo, proto zde najdete přehled používaných písmen a jejich význam.
E – celistvost
R – únosnost a stabilita
I – izolační schopnost mezní teploty na neohřívaném povrchu
W – izolační schopnost mezní hustoty tepelného toku
S – kouřotěsnost
G – odolnost na požár sazí
K – schopnost protipožárního zabezpečení
M – mechanická odolnost
C – konstrukce opatřené samouzavíracím zařízením
U těchto písmen je pak uvedena v minutách doba, po kterou jsou daná kritéria splněna. Těchto značek může být několik a určují je mezní stavy.
Střecha má za úkol chránit budovy před nepříznivými vlivy, ale zároveň hraje i estetickou roli. Její správné provedené do velké míry ovlivňuje životnost a trvanlivost celé stavy a ploché střechy za sebou mají dlouhý vývoj z konstrukčního, materiálového a technologického hlediska. I u plochých střech je však důležitá jejich požární odolnost.
Nejrozšířenějším a nejlepším řešením je v současné době kombinovaná tepelná izolace z pěnového polystyrenu a minerální vaty. Její velkou předností je především nízká hmotnost, vysoká úroveň tepelné izolace, rychlá pokládka, výhodná ekonomika a v neposlední řadě výborné protipožární vlastnosti, které zajistí výbornou požární odolnost plochých střech.
Máte otázky nebo potřebujete poradit? Neváhejte nás kontaktovat, rádi vám pomůžeme.